Czy istnieją technologie zwiększające wydajność wkładów kominkowych?

Wkłady kominkowe często są opisywane jako niezbyt wydajne źródła ciepła, jednak dziś stosowane technologie pozwalają zdecydowanie podnieść ich sprawność nawet do poziomu przekraczającego 80%. O jakich technologiach konkretnie mowa?

Temperatura w komorze

Wyższa temperatura w komorze spalania oznacza większą wydajność termiczną. Żeby ją uzyskać, stosuje się szamot lub ceramikę ognioodporną. Rozwiązanie takie jest stosowane we wkładach wysokiej jakości (sprawdź na przykład wkład kominkowy Lucy 12) i pozwala na akumulację ciepła oraz wyraźne zwiększenie efektywności procesu spalania. Sam fakt zatrzymania pewnej ilości energii cieplnej w wyłożeniu ceramicznym nie jest problemem – co prawda minimalnie opóźnia moment, w którym przekazywanie ciepła będzie odbywało się już z pełną wydajnością, ale jednocześnie wydłuża ten proces już po wygaśnięciu paleniska.

Odzyskiwanie ciepła ze spalin

W przypadku wielu wkładów kominkowych, nawet tych bardziej nowoczesnych, spora część energii cieplnej jest uwalniana razem ze spalinami. Żeby temu zapobiec i odzyskać maksymalną ilość ciepła przed przekazaniem spalin do przewodu kominowego, stosuje się pojedyncze, a czasem też podwójne deflektory. Wydłużają one fizyczną drogę, jaką muszą przebyć spaliny, jednocześnie pozwalając na odebranie zauważalnej części niesionej przez nie energii cieplnej. Wpływa to bardzo wyraźnie na poprawę wydajności grzewczej, jednak deflektory spalin są stosowane tylko przez niektórych producentów i jedynie w wybranych liniach produktowych.

Dobrze i wydajnie zaprojektowana wentylacja

Kwestia wentylacji we wkładach kominkowych ma znaczenie nie tylko z punktu widzenia bezpieczeństwa, ale także wydajności. Obecnie za najlepsze rozwiązanie uznaje się konstrukcję złożoną z trzech podstawowych podsystemów:

głównego doprowadzenia powietrza z zewnątrz za pomocą króćca z pojedynczym zaworem regulacyjnym;

dodatkowego napowietrzania przez umieszczone w tylnej ścianie (rzadziej w bocznych) dodatkowych otworów;

kurtyny powietrznej, która nie tylko zapewnia większą czystość szyby, ale też zapobiega ucieczce ciepła przez nią, zamiast przez korpus wkładu.

Oczywiście należy też wspomnieć o precyzyjnych i bezpiecznych rozwiązaniach w zakresie sterowania pracą wentylacji wkładu, ale to już szczegóły, które producenci mogą rozwiązać na kilka różnych sposobów.

Do tej listy trzeba też dodać zachowanie wysokich standardów, jeśli chodzi o samo wykonanie wkładu – to także ma wpływ na efektywność energetyczną, przy czym akurat jakość trudno jest ocenić na oko, więc w tym zakresie należy po prostu mieć pewność, że kupuje się kominki producenta cieszącego się doskonałą opinią.