Jak włączanie i wyłączanie klimatyzatora wpływa na zużycie energii?

Być może nie raz zastanawiałeś się, czy włączanie i wyłączanie klimatyzacji powoduje marnowanie większej ilości energii. Jaka jest prawda? Odpowiedź jest kluczowa, nie tylko ze względów ekonomicznych, ale i ekologicznych.

To prawda, że to urządzenie elektryczne sprawia, że nasze życie jest bardziej komfortowe. W cieplejszych rejonach lub w miejscach, gdzie występują intensywne lata, klimatyzacja staje się koniecznością. Jednak jej wykorzystanie zwiększa również nasze rachunki za prąd. Aby jednak odpowiedzieć na nasze pytanie, należy przede wszystkim wiedzieć, jak działa klimatyzator i jaki jest prawidłowy sposób jego użytkowania. W tym artykule wyjaśnimy to szczegółowo.

Jak działa klimatyzacja?

Klimatyzacja to urządzenie składające się z różnych części, które działają w sposób zintegrowany, aby osiągnąć ten sam cel: obniżenie temperatury w zamkniętych pomieszczeniach. Jeśli za punkt odniesienia przyjmiemy model klimatyzacji „split”, możemy wyodrębnić kilka elementów składowych, takich jak:

  • Jednostka zewnętrzna: składa się z kompresora, który zawsze znajduje się poza sypialnią, salonem, kuchnią lub biurem, ponieważ uwalnia ciepło odpadowe.
  • Jednostka wewnętrzna: obejmuje parownik i znajduje się wewnątrz urządzenia. Jego zadaniem jest pochłanianie ciepła z otoczenia.
  • Termostat: odpowiada za regulację pracy urządzenia, na podstawie temperatury zewnętrznej.
  • Gazy chłodnicze: stale zmieniając stan skupienia z gazowego na ciekły, przemieszczają się w rurach, tracąc w tej fazie ciepło, które urządzenie wydobywało wcześniej.

Proces ten, podczas którego krąży zarówno powietrze, jak i gaz, w wielu klimatyzatorach nie przebiega w sposób ciągły, lecz w cyklach. W związku z tym cykl zatrzymuje się po osiągnięciu idealnej temperatury ustawionej przez Ciebie na pilocie. Następnie, gdy temperatura wzrasta, cykl jest reaktywowany. Na początku lub na końcu każdego cyklu zużywana jest większa ilość energii. Zależy Ci na energooszczędnym domu? W https://www.domonline.pl, dowiesz się, jak zamontować klimatyzację i wybudować wysoko efektywny energetycznie dom.

Jak włączanie i wyłączanie klimatyzatora wpływa na zużycie energii?

Czas odpowiedzieć na pytanie, które postawiliśmy na początku tego artykułu: czy wyłączanie i włączanie klimatyzatora zużywa więcej energii? Ostateczna odpowiedź brzmi: tak.

Faktem jest, że po każdym włączeniu sprzętu, wznawia on swoją pracę z pewnym przyspieszeniem. To właśnie w tym momencie następuje największe zużycie prądu.