Dofinansowanie do fotowoltaiki. Z jakich programów można skorzystać?

Wielu ekspertów twierdzi, że w instalację fotowoltaiczną warto zainwestować właśnie teraz. Jest to spowodowane między innymi dostępem do różnego rodzaju form dofinansowania, które obniżają całkowity koszt inwestycji. Sprawdź, jak skorzystać z programu Mój Prąd, jakiego rodzaju dopłaty oferuje program Czyste Powietrze i jak uzyskać dopłatę do instalacji fotowoltaicznej dla rolnika lub przedsiębiorcy.

Dofinansowanie do fotowoltaiki – dostępne programy

Panele fotowoltaiczne to urządzenia produkujące nie tylko darmowy, ale również całkowicie ekologiczny prąd. Wykorzystanie słońca do wytwarzania energii elektrycznej na szeroką skalę pozwala ograniczyć szkodliwe spalanie i wiążące się z tym emisje do atmosfery. To dlatego inwestując w montaż instalacji fotowoltaicznych, często można uzyskać dofinansowanie. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej prowadzi kilka programów wsparcia dedykowanych różnym odbiorcom, takich jak:

  • Mój Prąd – zapewnia dotacje dla inwestorów w przydomowe instalacje fotowoltaiczne; nabór wniosków do programu Mój Prąd zwykle kończy się przed czasem ze względu na jego dużą popularność;
  • Czyste Powietrze – oferuje dopłaty do fotowoltaiki, jeśli jej instalacja jest połączona z wymianą pieca; dotacje można otrzymać również na inne prace termomodernizacyjne;
  • Energia Plus – to program dofinansowania dla przedsiębiorstw produkujących za sprawą instalacji fotowoltaicznej energię elektryczną na własne potrzeby;
  • Agroenergia – program skierowany do rolników, który zapewnia dopłaty do instalacji PV, ale również pomp ciepła, turbin wiatrowych, instalacji hybrydowych i magazynów energii.

Jak przypomina przedstawiciel firmy Boniterm: „Te programy to jednak nie wszystko. Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej często dysponują dodatkowymi środkami do rozdysponowania w formie dopłat do fotowoltaiki. Dlatego warto śledzić ogłoszenia.”

Dotacje na fotowoltaikę – ile można zyskać?

Ile można zyskać dzięki dopłatom do fotowoltaiki w 2021 roku i jakie są podstawowe warunki ich uzyskania? Na co można uzyskać dofinansowanie?

O dotację w programie Mój Prąd 3.0. działającym w 2021 roku mogą się ubiegać inwestorzy prywatni z instalacjami o mocy od 2 do 10 kWp. Warunkiem jest też podłączenie systemu do sieci i montaż licznika dwukierunkowego. W trzeciej edycji programu Mój Prąd dopłaty są nieco niższe niż wcześniej. Program Mój Prąd 3.0. pozwala na uzyskanie 3 tys. zł bezzwrotnej dotacji do fotowoltaiki. Wystarczy złożyć wniosek w odpowiednim terminie.

Chcąc skorzystać z programu Czyste Powietrze w celu uzyskania dopłaty do fotowoltaiki, należy połączyć tę inwestycję z wymianą pieca starego typu na nowocześniejsze urządzenie grzewcze (np. pompę ciepła). Można również uzyskać dotacje do ocieplenia budynku, montażu rekuperacji i innych prac. Program Czyste Powietrze zapewnia dotacje w wysokości maksymalnie 37 tys. zł dla osób, których roczne dochody nie przekraczają 100 tys. zł. Pozostali mogą liczyć na dopłatę w wysokości maksymalnie 30 tys. zł.

Agroenergia obejmuje rolników, którzy prowadzą gospodarstwo przynajmniej od roku i dysponują użytkami o powierzchni od 1 do 300 ha. W ramach programu można uzyskać:

  • do 15 tys. zł (20% kosztów inwestycji) dla instalacji o mocy od 10 do 30 kWp;
  • do 25 tys. zł (13% kosztów inwestycji) dla instalacji o mocy od 30 do 50 kWp.

Dodatkowo można uzyskać 10 tys. zł dopłaty do instalacji hybrydowej i dotację w wysokości 20% kosztów montażu magazynu energii.

Energia Plus to program dla przedsiębiorców zapewniający bezzwrotne dofinansowanie instalacji fotowoltaicznej w wysokości max. 50% kosztów kwalifikowanych. Za jego pośrednictwem można też uzyskać preferencyjną pożyczkę pokrywającą do 85% kosztów.

Jak odliczyć od podatku fotowoltaikę?

Składanie wniosków o dofinansowanie w ramach programu Mój Prąd czy Czyste Powietrze to nie jedyny sposób na obniżenie kosztów fotowoltaiki dla domu. Podatnikom PIT przysługuje bowiem również ulga termomodernizacyjna pozwalająca na odliczenie wartości inwestycji od dochodu. Mogą z niej skorzystać osoby montujące instalacje fotowoltaiczne na potrzeby budynków mieszkalnych. Z tytułu ulgi termomodernizacyjnej można odliczyć do 53 tys. zł przez okres maksymalnie 6 lat.

Rolnicy mogą natomiast skorzystać z odliczenia od podatku rolnego w wysokości max. 25% udokumentowanych kosztów inwestycji.