Instalacja fotowoltaiczna – maksymalne wykorzystanie wydajności

Moduły fotowoltaiczne przeznaczone są do produkcji czystej energii elektrycznej z promieni słonecznych. Jednakże w zależności od tego, w jaki sposób pragniemy ją wykorzystywać, powinniśmy wykonać instalację fotowoltaiczną dokładnie tak, aby była dopasowana do naszych potrzeb.

Fotowoltaiczne ekrany dźwiękochłonne (PVNB).

Instalacja fotowoltaiczna – własne potrzeby

Najprostszym rozwiązaniem jest instalacja fotowoltaiczna podłączona do publicznej sieci energetycznej na zasadzie mikro elektrowni. Wówczas odprowadzamy do sieci wszystką wyprodukowaną energię elektryczną i otrzymujemy za nią wynagrodzenie. Bardziej jednak opłaca się w jak największym stopniu wykorzystać prąd solarny na własne potrzeby, a więc do zasilania urządzeń domowych (RTV i AGD), do oświetlenia domu, a także do podtrzymywania systemów grzewczych albo do ogrzewania. W ten sposób zyskujemy najwięcej, ponieważ prąd kupowany od dostawców energii jest znacznie droższy od ceny naszego wprowadzanego do sieci (sprzedawanego) prądu solarnego.

Ponadto nasz własny prąd, który nie zostanie zużyty w momencie jego wyprodukowania, czyli w chwili nasłonecznienia, można zmagazynować. Przesłany do akumulatorów prąd zasili nasze gniazda elektryczne oraz dostarczy oświetlenia w porach, gdy promienie słoneczne na panele nie padają.

Instalacja fotowoltaiczna – zużycie energii elektrycznej

Zużycie prądu w gospodarstwie domowym bywa różne, ale zależy od kilku czynników, w tym dosyć wyraźnie rysuje się to na tle rozkładu dnia jego mieszkańców, ich przyzwyczajeń oraz rodzaju urządzeń elektrycznych.

Najwięcej energii ze słońca instalacja fotowoltaiczna produkuje w słoneczny dzień, pomiędzy godziną 12:00 a 15:00 i maksymalnie będzie to zależne od mocy produkcyjnej paneli. Przy przykładowej mocy 5 kW ilość wyprodukowanego prądu słonecznego jest nie tylko wystarczająca do pokrycia zapotrzebowania na energię, ale powstaje jej nadmiar. Wówczas taki nadmiar prądu solarnego można odprowadzać do sieci energetycznej albo wykorzystywać do ogrzewania domu (wiosna, jesień, zima) i wody użytkowej, a latem do chłodzenia pomieszczeń. Taki prąd może również zasilać wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, czyli rekuperację.

Instalacja fotowoltaiczna a pompa ciepła – współpraca

Kiedy instalacja fotowoltaiczna wytwarza więcej energii od zapotrzebowania odbiorników w budynku, przy posiadaniu pompy ciepła może się ona załączać automatycznie i schładzać albo ogrzewać dom. Ponadto przy braku zapotrzebowania na ciepło w danym momencie może być ono magazynowane w zbiorniku o odpowiedniej pojemności i być wykorzystane później, np. w nocy. Pompa ciepła w tandemie z instalacją fotowoltaiczną umożliwia dodanie do niego również innych urządzeń, np. rekuperatora.

Pompy ciepła mogą wykorzystywać ciepło z gruntu, wody, a także z powietrza atmosferycznego. Co więcej, każda pompa ciepła może współpracować z instalacją fotowoltaiczną. Mamy tutaj do czynienia z podwójną korzyścią, ponieważ wykorzystanie darmowej energii elektrycznej podnosi opłacalność stosowania pomp ciepła, a przy zwiększaniu zużycia prądu ze słońca na własny użytek, wzrasta opłacalność zainwestowania w fotowoltaikę.

1 komentarz w temacie “Instalacja fotowoltaiczna – maksymalne wykorzystanie wydajności

Dodaj komentarz