Oświetlenie w kuchni.

Ważna przestrzeń robocza

W kuchni spędzamy tylko trochę mniej czasu niż w sypialni. Są gorączkowe poranne działania przed wyjściem do szkoły i pracy, a także spokojne spotkania z przyjaciółmi. Tutaj powstają kulinarne arcydzieła i przemyślane plany weekendowe. Kuchnia musi łatwo dostosowywać się do różnych sytuacji, a zastosowanie różnych scenariuszy oświetlenia to najłatwiejszy sposób na zmianę nastroju we wnętrzu. Oto praktyczne detale, które pomogą Ci w utworzeniu funkcjonalnego systemu oświetlenia w kuchni.

12 sposobów na zwiększenie przestrzeni małej kuchni

Światło jako sposób zagospodarowania przestrzeni

Z reguły kuchnię można podzielić na dwa główne obszary funkcjonalne – do pracy i część jadalną. Obszar pracy obejmuje zlew, kuchenkę i powierzchnię, na której odbywa się proces gotowania. W jadalni znajduje się stół i krzesła lub fotele. Psychologowie zalecają gotowanie w jak najbardziej naturalnym świetle. Ale nad stołem można postawić jasny, efektowny żyrandol, a wtedy każdy posiłek zamieni się w prawdziwe wydarzenie. Lodówkę, zmywarkę i inny sprzęt można pozostawić w półcieniu, czyli nie używać dodatkowych źródeł do ich oświetlenia. Nawiasem mówiąc, gniazdka, urządzenia elektryczne i lampy muszą być zainstalowane w odległości co najmniej 60 cm od zlewu, co ważne – nie zapomnij o uziemieniu urządzeń.

Priorytetowo traktuj naturalne światło

Jeśli to możliwe, spróbuj ustawić obszar roboczy pzy oknie. Dobrze, jeśli kuchnia jest maksymalnie oświetlona naturalnym światłem: światło słoneczne dodaje optymizmu, a także sprawia, że przestrzeń jest bardziej przestronna. Oczywiście efekt ten będzie miał miejsce tylko wtedy, gdy okna nie będą skierowane w zacienioną stronę. Świetnie, jeśli jesteś dumnym posiadaczem pięknego widoku z okna, na pewno taki widok inspiruje i dodaje energii. Z kolei brzydki widok z okna warto ukryć za pomocą ładnych zasłon lub rolet.
Umieść jasny akcent
Niezwykła lampa będzie doskonałą ozdobą wnętrza, przyciągnie uwagę gości i zachwyci. Użyj jednego przyciągającego wzrok żyrandola, lub stwórz kompozycję z kilkoma minimalistycznymi dodatkami, a Twoja kuchnia będzie się prezentować w całej okazałości.

Nie zaniedbuj podświetlenia

Podświetlenie LED to ogromna pomoc w stworzeniu funkcjonalnego systemu oświetlenia. Nie zużywa dużo energii, a jednocześnie pozwala na podkreślenie niektórych detali wnętrza, takich jak szafki i półki. Projektanci czasami używają oświetlenia do tworzenia złudzeń optycznych: na przykład można sprawić, że niektóre obiekty „unoszą się” nad innymi. Ponadto takie podświetlenie ułatwia poruszanie się po pomieszczeniu w nocy bez oświetlenia głównego. Bardzo wygodne jest użycie oświetlenia wewnątrz szafek i szuflad, wtedy znalezienie wszystkiego, czego potrzebujesz, nie będzie problemem. Diody LED mogą być również alternatywą dla świec podczas tworzenia romantycznej atmosfery.
Ale uważaj – paski LED mają mnóstwo zalet, ale należy je umieszczać tylko na idealnie płaskich powierzchniach i z dala od ścian. W przeciwnym razie małe nierówności i zadrapania pojawią się w całej okazałości.

Dopasuj światło do sytuacji

Bardzo wygodne jest użycie przełącznika ze ściemniaczem, który umożliwia regulację mocy oświetlenia. Niektórzy producenci wyposażyli już swoje lampy w ściemniacze, inne trzeba dobrać. Należy być bardzo ostrożnym, ponieważ nie wszystkie przełączniki ze ściemniaczami nadają się do lamp energooszczędnych i LED. Przed zakupem skonsultuj się ze specjalistami.
Innym sposobem na dopasowanie oświetlenia w kuchni do nastroju i różnych sytuacji są lampy z mechanizmami, które pozwalają na regulację wysokości i nachylenia plafonu. Posiadają one system przeciwwagi, dzięki czemu bez problemu opuścisz lampę niżej nad książką i wykorzystasz ją jako źródło światła kierunkowego, lub odwrotnie – podniesiesz ją wyżej, wówczas posłuży ona jako źródło oświetlenia ogólnego.
Bardzo ważne jest, aby kuchnia miała wielofunkcyjny system oświetlenia składający się z różnych typów lamp. Jest praktyczny i piękny, bo w każdej chwili przy pomocy światła można radykalnie zmienić nastrój we wnętrzu.

1 komentarz w temacie “Oświetlenie w kuchni.

Dodaj komentarz