12 sposobów na zwiększenie przestrzeni małej kuchni

Kuchnia to jedno z najważniejszych miejsc w naszym mieszkaniu. Każdy, by chciał aby kuchnia była wygodna, przestronna i posiadała wszelaki rodzai wyposażenia. Niestety część z nas nie może sobie na to pozwolić, ponieważ dysponują małymi przestrzeniami, w których bardzo trudno jest pogodzić wszystkie przybory kuchenne. Istnieją jednak specjalne techniki, dzięki którym mała kuchnia stanie się zarówno wygodna, jak i praktyczna. Poniżej podajemy kilkanaście sposobów na zwiększenie przestrzeni w kuchni.

Oświetlenie w kuchni.

1. Układ w kuchni

Większość kuchni można podzielić na dwa obszary. Pierwszy z nich to miejsce przygotowywania posiłków, drugi to miejsce ich spożywania. W obrębie kuchni można wyszczególnić również dwie opcje zagospodarowania przestrzeni. Pierwsza polega na rozmieszczeniu mebli i wyposażenia wzdłuż jednej całej ściany, a stół z krzesłami na drugiej ścianie. Druga opcja to układ w kształcie litery L, który pozwala maksymalnie wykorzystać przestrzeń narożną.

2. Zagospodarowanie małych przestrzeni

Montaż mebli i urządzeń jak najbliżej siebie zwiększa możliwości wykorzystania przestrzeni. Warto pomyśleć także o szafkach sięgających aż do sufitu albo o półkach lub szafkach narożnych. Przestrzenie te w większości kuchni są pomijane i nie wykorzystywane tak jak powinny.

3. Urządzenia gospodarstwa domowego

Urządzenia w kuchni powinny należeć do kompaktowych i wielofunkcyjnych. Najlepszą opcją są sprzęty do zabudowy, które idealnie zagospodarowują każdy centymetr powierzchni. Zainwestuj w stół i krzesła składane. Nieużywane nie będą zagracać przestrzeni.

4. Kuchenka mikrofalowa

Zwykle kuchenka mikrofalowa jest stawiana na blacie roboczym. Jest to błąd. Zabiera ona przestrzeń do przyrządzania posiłków, przez co staramy się nadrobić zwiększając ilość blatu. Zadbaj aby kuchenka została zabudowana w meblach albo zawieść ją na półce.

5. Zwolnij miejsce

Jeśli twoja rodzina jest nieliczna, a dodatkowo ty niewiele gotujesz warto pomyśleć o zainstalowaniu płyty grzewczej z dwoma, zamiast 4 palnikami. Zwolni to przestrzeń roboczą. Jeśli potrzebujesz piekarnika znajdź taki, który ma najmniejsze rozmiary i go zabuduj.

6. Wykorzystuj pełną powierzchnię ścian

Już nieco mówiliśmy o tym, ale wykorzystanie całej przestrzeni ścian jest głównym sposobem na większą kuchnię. Idealnym rozwiązaniem jest postawienie i zawieszenie szafek sięgających od podłogi, aż po sufit. Nie obawiają się, że szafki mogą być wąskie albo wysokie. Jeśli zależy Ci na uzyskaniu jak największej przestrzeni jest to jedyna opcja. Na górnych ciężko dostępnych miejscach możesz przechowywać produkty i rzeczy rzadko używane.

7 . Kolory w kuchni

Kolor ścian ma ogromne znaczenie w kuchni. Jasne odcienie wpłyną na wywołanie wrażenia większej kuchni. Zadbaj, by przestrzeń nie była ciężka. Jasne zasłony, połyskujące meble, przezroczyste drzwiczki w szafkach, otwarte półki nadadzą lekkości kuchni.

8. Zlew

Jeśli zależy Ci na przestrzeni najlepszym wyborem jest zakup jednokomorowego małego zlewu. Postaraj się także o nabycie deski do krojenia, która będzie nieco większa od zlewu. Dzięki temu podczas przyrządzania posiłków, stawiając deskę na zlewie uzyskasz dodatkową przestrzeń roboczą.

9. Drzwi kuchenne

Drzwi także mogą być opcją na powiększenie kuchni. Wystarczy zamienić drzwi otwierane na zawiasach, na harmonijkowe. Zyskamy naprawdę sporo przestrzeni.

10. Styl

Zbyt dużo niepotrzebnych przedmiotów i dekoracji obciąża styl kuchni. Zadbaj o prostę, lekkość i nieskomplikowane dekoracje, najlepiej w przybliżonych kolorach do kolorów ścian i mebli.

11. Oświetlenie

Oświetlenie w kuchni to podstawa. Gdy zajdzie słońce potrzebujesz dobrego oświetlenia. W kuchni stosuje się kilka rodzajów oświetlenie: oświetlenie sufitowe, oświetlenie mebli, oświetlenie blatu roboczego.

12. Unikaj bałaganu

Im mniej rzeczy na blacie tym przestrzeń wygląda na większą. Unikaj bałaganu zarówno na miejscach roboczych, ale także w szafkach, bo dzięki temu zmieścisz tam więcej wyposażenia kuchennego.