Co trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do zamawiania klimatyzacji do domu?

Klimatyzacje przestały być systemami ekskluzywnymi i coraz częściej wybieramy i montujemy urządzenia chłodzące w naszych domach, a nawet w mieszkaniach. Nie oznacza to jednak, że chociaż pożądanie tego zbytku zatacza coraz szersze kręgi, to klimatyzacja przestała być komfortem. Tutaj warto nie przystępować do zakupu klimatyzacji niejako z marszu, ale się do tego przygotować i cokolwiek o tych systemach dowiedzieć. Żeby sobie tego komfortu nie zepsuć na starcie.

Ogłoszenie o sprzedaży mieszkania

Czy warto kupować klimatyzację samodzielnie?

Odpowiedź na to pytanie powinna być jednoznaczna: nie, nie warto wybierać klimatyzacji samodzielnie, co nie oznacza, że o jej wyborze nie możemy mieć żadnego pojęcia.

Firma zajmująca się montażem klimatyzacji jest wyjściem roztropnym, a trafny jej wybór zapewnia cieszenie się komfortem ochłodzonego mieszkania bez zamartwiania się o sprawność klimatyzacji.

Firma montażowa zazwyczaj współpracuje z hurtownią urządzeń chłodniczych, a zatrudnieni w takiej firmie fachowcy dokładnie przestawią nam koszt całej inwestycji. Chodzi tutaj o projekt, ewentualny remont w wypadku domów lub mieszkań już istniejących, koszt urządzeń oraz osprzętu, ich montażu, a także serwisowanie. To ostatnie, czyli serwis klimatyzacji ma duże znaczenie w odniesieniu do komfortu korzystania z takich urządzeń w domu. Zamartwianie się o stan klimatyzacji raczej bowiem do komfortowych nie należy.

Trafny wybór firmy montującej klimatyzację sprawi natomiast, że jej koszt może być znacznie niższy od przewidywanego, a przy tym całość usługi zostanie wykonana wzorcowo. Im lepsi fachowcy, tym lepsze doradztwo w wyborze odpowiedniego sprzętu, rzetelniejsza wycena, a także sprawniejszy serwis. I chociaż może się to wydawać powtarzaniem w kółko oczywistości, to doświadczenie pokazuje, iż ludzie mogący sobie pozwolić na upragnioną klimatyzację w domu po np. długim oszczędzaniu, pragną ją mieć natychmiast, a pośpiech nie jest najlepszym doradcą.

Na jakie urządzenie chłodnicze się zdecydować?

Chociaż i tutaj najlepiej jest posłuchać fachowców w dziedzinie chłodnictwa, to można z grubsza pokusić się o pokazanie wyborów.

Klimatyzacja do domu, to oprócz urządzeń przenośnych, które są mało praktyczne, mają niską wydajność i do tego głośno pracują, to wersje klimatyzacji split oraz multisplit.

Klimatyzacja split składa się z dwóch urządzeń – jednego montowanego na zewnątrz domu/mieszkania i drugiego pracującego wewnątrz pomieszczenia. Split nadaje się wyłącznie do klimatyzowania jednego pomieszczenia, stosowana jest najczęściej w mieszkaniach i jest opcją tańszą.

Klimatyzacja multisplit składa się natomiast na jedno urządzenie zewnętrzne i tylu wewnętrznych, ile ma być klimatyzowanych pomieszczeń. Ta wersja znajduje zastosowanie przy klimatyzowaniu całych domów, a także takich budynków, jak biura, restauracje, czy kina. W tym wypadku jednak istnieje pewna pułapka, gdyż jest to rozwiązanie droższe o tyle, że do domu często opłaca się zainstalować kilka wersji split aniżeli jedno multisplit. Tutaj naprawdę warto poradzić się monterów klimatyzacji.

Oprócz nich istnieje również jeszcze droższa, ale za to i bardziej kompleksowa wersja klimatyzacji, czyli system klimatyzacji VRF. Takie systemy służą już nie tylko do schładzania powietrza, lecz także jego ogrzewania, nawilżania i osuszania. Ogromną zaletą takich systemów jest ich duża wydajność oraz energooszczędność. Takie systemy mogą być zgrywane np. z ogrzewaniem podłogowym, czy podgrzewaniem wody użytkowej.

Samodzielne oszacowanie kosztów zakupu, montażu, pracy oraz serwisowania klimatyzacji jest możliwe, ale niezwykle trudne. Firma zapewniająca montaż klimatyzacji zrobi to dokładniej, a przy tym obsługa firmy z renomą gwarantuje również opiekę nad klimatyzacją przez cały okres jej pracy.

1 komentarz w temacie “Co trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do zamawiania klimatyzacji do domu?

Dodaj komentarz