sprzatanie-domu

Kilka zasad skutecznego sprzątania

Sprzątanie to czynność, której unika wiele osób. Tymczasem wystarczy zachować pewną systematyczność i trzymać się kilku zasad by móc poradzić sobie z tym problemem na dłużej.

Nie sprzątaj całego mieszkania na raz

Osoby, które nie radzą sobie z bałaganem zwykle mają duże zrywy i postanawiają sprzątnąć generalnie całe mieszkanie na przykład w sobotę. Zwykle już po jednej godzinie odczuwają ogromne zmęczenie, efektu nie widać a pozostała ilość pracy jest tak przytłaczająca, że w ogóle porzucają tę czynność. Sprzątnięcie zaniedbanego, całego mieszkania za jednym razem jest po prostu niemożliwe. Dużo rozsądniej jest podzielić to na etapy, na przykład na pokoje albo sprzątać tematycznie. W poniedziałek można uporządkować kosmetyki, we wtorek pościerać kurze a w środę zmienić nakrycia i zasłony.

Nie łącz porządkowania z usuwaniem brudu

Sprzątanie w zasadzie można podzielić na dwie duże strefy. Pierwsza to porządkowe czyli odkładanie przedmiotów na swoje miejsce i wyrzucanie niepotrzebnych rzeczy. Z kolei usuwanie zabrudzeń to mycie kabiny, toalety, blatów kuchennych, odkurzanie dywanów czy przecieranie drzwi. Ogólny wygląd mieszkania najbardziej polepsza uporządkowanie rzeczy, jednocześnie nie można zapominać także o czyszczeniu, bo dywan nieodkurzany przez dwa tygodnie szybko rzuci się w oczy.

Angażuj do sprzątania wszystkich domowników

W każdym domu jest dużo sprzątania a gdy domowników jest kilku niemożliwością jest by jedna osoba sprzątała wszystko na bieżąco. Każdy z domowników powinien więc być odpowiedzialny za kilka czynności. Do sprzątania włączamy męża oraz dzieci, przydzielając im obowiązki adekwatne do wieku. Ponadto należy nauczyć wszystkich aby od razu odkładali rzeczy na miejsce, segregowali pranie, myli po sobie kabinę prysznicową.

Podobne porady, a także wiele ciekawostek z rozmaitych dziedzin, poznasz, odwiedzając www.realista.pl.

Każdy przedmiot powinien mieć swoje miejsce

Jest niezwykle ważne żeby w mieszkaniu była odpowiednia ilość miejsca do przechowywania. Kolejna kwestia to wyznaczenie przedmiotom ich stałego miejsca. Warto mieć oddzielne półki na książki, pamiątki, gadżety oraz szuflady i segregatory na dokumenty. Należy wyrobić sobie nawyk, że wszystko od razu odkładamy na miejsce. Dzięki temu później jest o wiele mniej do sprzątania.